EXCEL - EXL100-271 Excel Office 2 Gang Faceplate w/2x Half
EXCEL
copiacopia
Accedi per visualizzare prezzi e disponibilità
Caratteristiche principali
  • Numero di unità - 4
  • Colore - Bianco
  • Materiale - Plastica
  • Tipo di fissaggio - Fissaggio a vite
  • Montaggio a incasso -
Codice prodotto
EXL100-271
Cod. produttore
Produttore
EXL
Numero di unità:
4
Colore:
Bianco
Materiale:
Plastica
Tipo di fissaggio:
Fissaggio a vite
Montaggio a incasso:
Larghezza:
146 mm
Adatto per scatola di canale sotterraneo:
Altezza:
85 mm
Larghezza di montaggio:
100 mm
Altezza della parte incassata:
50 mm
The Excel Office Range brings style and enhanced aesthetics to any Excel installation, thanks to its curved plate finish and built in labelling fields. The Single/Double Gang faceplates are each supplied with two half (12.5 mm wide) blanks. In the case of the Single Gang Faceplate this allows a single jack or shutter to be mounted centrally in the aperture. The two half (12.5 mm wide) blanks supplied with the Double Gang Faceplate allows spacing options for mounting three jacks or shutters in the faceplate. The colour options permit the assembly of the telecommunication outlets to contrast with the wall finish if required to comply with the Equality Act 2010 and Part M of the Building Regulations. - 25 Year system warranty - Available in Office White or Charcoal Grey - Curved plate finish - Faceplates supplied with blanks - CIBSE TM65 Embodied Carbon: 0.490 kg CO2e