EXCEL - EXL100-910-1000 Excel Cat7A Cbl S/FTP Dca LSOH 1000 m Re
Caratteristiche principali
  • Classe del conduttore - Classe 1 = monofilo
  • Numero di fili - 8
  • Materiale del rivestimento - Altro
  • Categoria - 7A
  • Colore del rivestimento - Giallo
Codice prodotto
EXL100-910-1000
EXL
Classe del conduttore:
Classe 1 = monofilo
Numero di fili:
8
Materiale del rivestimento:
Altro
Categoria:
7A
Colore del rivestimento:
Giallo
Elemento ritorto:
Coppie
Schermatura su ritorcitura:
Film
Diametro del conduttore:
0.58 mm
Dimensioni AWG:
23
Schermatura tramite elemento ritorto:
Intrecciato
Marcatura filo:
Colore
Superficie conduttore:
Lucido
Specifica isolamento fili:
Polietilene (PE)
Classe di reazione al fuoco secondo EN 13501-6:
Dca
Reazione al fuoco secondo la norma EN 13501-6: Produzione di fumo:
S2
Reazione al fuoco secondo la norma EN 13501-6: Gocce/particelle infuocate:
D2
Classe di corrosività secondo EN 13501-6:
a1
Diametro esterno circa:
7.8 mm
Temperatura esterna cavo ammiss., posa fissa:
-25...60 °C
Valore NPV:
78 %
Ritardante di fiamma secondo IEC 60332-1-2:
The Excel Category 7A Screened S/FTP LS0H Cable is designed and manufactured to meet and exceed the ISO, CENELEC and TIA standards. This delivers Class FA link and channel performance supporting all applications detailed and proposed within the standards. This superior performance cable is ETL Component Verified. Each cable consists of 4 pairs individually wrapped in a covering of high quality, strong, aluminium/polyester foil tape providing an individual screen for each pair. These sub units are then cabled together, with the pairs set to different lay lengths to ensure optimum performance, an overall braid screen is applied to provide further immunity to outside noise and to mitigate any risk of alien cross talk. The print legend on the cable now includes information regarding the DOP number, Test and Classification of the cable for traceability. - Category 7A Performance to 1000 MHz - Individual foil pairs with overall braid screen - High performance design - 25 year system warranty - Sequential metre markings - Euroclass Dca-s2-d2-a1 - CIBSE TM65 Embodied Carbon: 532.500 kg CO2e