EXCEL - EXL190-910-1000M Excel Solid Cat7A S/FTP B2ca LSOH 1000 m
EXCEL
copiacopia
Accedi per visualizzare prezzi e disponibilità
Caratteristiche principali
  • Classe del conduttore - Classe 1 = monofilo
  • Numero di fili - 8
  • Materiale del rivestimento - Altro
  • Categoria - 7A
  • Colore del rivestimento - Giallo
Codice prodotto
EXL190-910-1000M
Cod. produttore
190-910-1000M
Produttore
EXL
Classe del conduttore:
Classe 1 = monofilo
Numero di fili:
8
Materiale del rivestimento:
Altro
Categoria:
7A
Colore del rivestimento:
Giallo
Elemento ritorto:
Coppie
Schermatura su ritorcitura:
Film
Dimensioni AWG:
23
Schermatura tramite elemento ritorto:
Intrecciato
Marcatura filo:
Colore
Superficie conduttore:
Lucido
Specifica isolamento fili:
Polietilene (PE)
Classe di reazione al fuoco secondo EN 13501-6:
B2ca
Reazione al fuoco secondo la norma EN 13501-6: Produzione di fumo:
S1a
Reazione al fuoco secondo la norma EN 13501-6: Gocce/particelle infuocate:
D1
Classe di corrosività secondo EN 13501-6:
a1
Diametro esterno circa:
7.8 mm
Temperatura esterna cavo ammiss., in movimento:
0...60 °C
Temperatura esterna cavo ammiss., posa fissa:
-20...60 °C
Valore NPV:
76 %
Ritardante di fiamma secondo IEC 60332-1-2:
Excel Category 7A screened S/FTP cable is designed and manufactured to meet and exceed the ISO, CENELEC and TIA standards. This delivers Class FA link and channel performance supporting all applications detailed and proposed within the standards. This superior performance cable is ETL Component Verified. Each cable consists of 4 pairs individually wrapped in a covering of high quality, strong, aluminium/polyester foil tape providing an individual screen for each pair. These sub units are then cabled together, with the pairs set to different lay lengths to ensure optimum performance, an overall braid screen is applied to provide further immunity to outside noise and to mitigate any risk of alien cross talk. The print legend on the cable now includes information regarding the DOP number, Test and Classification of the cable for traceability. - Individual foil pairs with overall braid screen - Category 7A performance to 1000 MHz - Sequential metre markings - Euroclass B2ca-s1a-d1-a1 - CIBSE TM65 Embodied Carbon: 451.105 kg CO2e