EXCEL - EXLD13-10-EXL Excel Vertical PDU 10xUK Passive 13A UK
EXCEL
copiacopia
Accedi per visualizzare prezzi e disponibilità
Caratteristiche principali
  • Direzione di montaggio - Verticale
  • Collegamento elettrico - Cordicella di raccordo con spina
  • Lunghezza del cavo - 3 m
  • Diametro di montaggio - 822 mm
  • Esecuzione del collegamento elettrico - British Standard
Codice prodotto
EXLD13-10-EXL
Cod. produttore
D13-10-EXL
Produttore
EXL
Direzione di montaggio:
Verticale
Collegamento elettrico:
Cordicella di raccordo con spina
Lunghezza del cavo:
3 m
Diametro di montaggio:
822 mm
Esecuzione del collegamento elettrico:
British Standard
Numero di prese secondo lo standard britannico (BS1363):
Numero di unità di altezza (UA):
0
Larghezza:
44.4 mm
Altezza:
850 mm
Profondità:
62 mm
Tensione di alimentazione:
230 V
Filtro di rete anti-interferenze:
no
Commutabile:
Con indicatore a LED:
Con fusibile:
Con materiale di fissaggio:
The Excel range of power distribution units are designed for installation and use within 19"networking cabinets and enclosures. Each unit comprises a high quality aluminium extruded housing into which are loaded up to 12 sockets. In this particular range each socket is UK style, manufactured in accordance with the BS1363 standard, the 3 metre input lead is terminated with a 13Amp rated 3 pin BS1363 plug top. The sockets are mounted at a 45° angle on the vertical PDUs and a 90° angle on the horizontal PDUs to aid with cable management. The range of available units includes 19"horizontally mounted, and higher density vertical mounted options, each unit contains a fully shrouded switch to control input power, and a LED indicator to confirm power to the unit. - Comprehensive choice of sockets - Standard 3m PVC power lead with 13 Amp BS 1363 UK plug - Choice of mounting options - Fully shrouded switch - LED indicator to confirm power to the unit - CIBSE TM65 Embodied Carbon: 19.878 kg CO2e