EXCEL - EXLD13-4-EXL Excel Vertical PDU 4xUK Passive 13A UK S
  • Lunghezza del cavo - 3 m
  • Diametro di montaggio - 465 mm
  • Esecuzione del collegamento elettrico - British Standard
Codice prodotto
EXLD13-4-EXL
Cod. produttore
D13-4-EXL
Diametro di montaggio:
465 mm
Larghezza:
44.4 mm
Altezza:
482.6 mm
Profondità:
62 mm
Tensione di alimentazione:
230 V
Filtro di rete anti-interferenze:
no
Con materiale di fissaggio:
The Excel range of power distribution units are designed for installation and use within 19"networking cabinets and enclosures. Each unit comprises a high quality aluminium extruded housing into which are loaded up to 12 sockets. In this particular range each socket is UK style, manufactured in accordance with the BS1363 standard, the 3 metre input lead is terminated with a 13Amp rated 3 pin BS1363 plug top. The sockets are mounted at a 45° angle on the vertical PDUs and a 90° angle on the horizontal PDUs to aid with cable management. The range of available units includes 19"horizontally mounted, and higher density vertical mounted options, each unit contains a fully shrouded switch to control input power, and a LED indicator to confirm power to the unit. - Comprehensive choice of sockets - Standard 3m PVC power lead with 13 Amp BS 1363 UK plug - Choice of mounting options - Fully shrouded switch - LED indicator to confirm power to the unit - CIBSE TM65 Embodied Carbon: 13.086 kg CO2e