EXCEL - EXLD13-4HF-EXL Excel Horizontal PDU 4xUK Passive 13A UK
Caratteristiche principali
  • Quota di fissaggio - 482,6 mm (19 pollici)
  • Direzione di montaggio - Orizzontale
  • Collegamento elettrico - Cordicella di raccordo con spina
  • Lunghezza del cavo - 3 m
  • Diametro di montaggio - 465 mm
Codice prodotto
EXLD13-4HF-EXL
Cod. produttore
D13-4HF-EXL
Produttore
EXL
Quota di fissaggio:
482,6 mm (19 pollici)
Direzione di montaggio:
Orizzontale
3 m
Diametro di montaggio:
465 mm
Numero di unità di altezza (UA):
2
Larghezza:
482.6 mm
Altezza:
62 mm
Profondità:
45 mm
Tensione di alimentazione:
230 V
Con materiale di fissaggio:
The Excel Surge Protected Power Distrubution Units are an extensive range of professional grade power distribution units designed specifically for the 19"electronic enclosure markets. These units feature an on‐board protection system to guard against surges, spikes and other mains borne transients. Each unit comprises a high quality aluminium extruded housing into which are loaded up to 12 sockets. In this particular range each socket is UK style, manufactured in accordance with the BS1363 standard,the 3 metre input lead is terminated with a 13 Amp rated 3 pin BS1363 plug top. The sockets are mounted at a 45 degree angle on the vertical PDUs and a 90 degree angle on the horizontal PDUs to aid with cable management. The range of available unitsincludes 19"horizontally mounted, and higher density vertical mounted options, each unit contains a fully shrouded switch to control input power (except 6 way horizontal). - Surge protected - LED status indicators - UK BS1363 style sockets - Up to 12 sockets per unit - Choice of mounting options - CIBSE TM65 Embodied Carbon: 13.638 kg CO2e